ZCHFP SR: Smernica EÚ o čistení odpadových vôd ohrozuje dostupnosť liekov v SR Bratislava 30. apríla (TASR) - Zväz chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR upozorňuje, že Smernica ...

authorTASR dateVloženie/úprava Streda, 02.05.2025 categoryDenné správy commentsČítané 36x

Bratislava 30. apríla (TASR) - Zväz chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR upozorňuje, že Smernica EÚ o čistení komunálnych odpadových vôd (UWWTD) ohrozuje dostupnosť základných a kritických liekov pre pacientov na Slovensku. Vyzýva preto na odbornú a medzirezortnú diskusiu s cieľom nájsť udržateľné riešenie. TASR o tom informovala generálna tajomníčka zväzu Daša Šuleková.
Zväz podotkol, že plne podporuje ochranu vodných zdrojov a zlepšenia kvality životného prostredia. Varuje však, že nová legislatíva, konkrétne zavedenie systému rozšírenej zodpovednosti výrobcu (EPR), predstavuje vážne riziko dostupnosti liekov pre pacientov, konkurencieschopnosť sektora a udržateľnosť zdravotníckeho systému v SR.
„Nový model financovania čistenia odpadových vôd, založený na množstve vydaných a spotrebovaných liekov, najviac zasiahne generické lieky s vysokou spotrebou - základ zdravotnej starostlivosti v EÚ, ktoré tvoria až 70 percent predpísaných liekov a 90 percent kritických liekov, čím môžeme očakávať, že sa prakticky dotkne navýšením ceny pre každého pacienta,“ vysvetlil ZCHFP.
Poukázal na to, že Európska federácia farmaceutických odvetví a asociácií (EFPIA) v marci podala žiadosť na Všeobecný súd EÚ, ktorou napadla smernicu v súvislosti s narušením základných princípov EÚ. „EFPIA deklaruje ochotu sektora niesť zodpovednosť za svoj spravodlivý podiel na dekontaminácii, avšak upozorňuje, že smernica diskriminuje farmaceutický priemysel oproti iným znečisťovateľom,“ ozrejmil zväz.
Zároveň poznamenal, že rovnako v marci vydala asociácia GENAS, zastupujúca výrobcov generických a biologicky podobných liekov na Slovensku, stanovisko podporujúce iniciatívu Medicines for Europe, v rámci ktorej viacerí členovia podali žalobu na Súdny dvor EÚ proti zavedeniu systému EPR. „Ich cieľom je zabrániť nespravodlivému a neprimeranému nákladovému zaťaženiu farmaceutických výrobcov, ktoré môže negatívne ovplyvniť prístup pacientov k liekom,“ priblížil ZCHFP.
Zväz vyzýva k odbornej a medzirezortnej diskusii, do ktorej je podľa neho nevyhnutné zapojiť nielen Ministerstvo životného prostredia SR, ale aj Ministerstvo zdravotníctva SR. „Implementácia smernice má zásadný presah do oblasti zdravotníctva, preto musí byť postavená na vyváženom prístupe, ktorý neohrozí prístup pacientov k potrebnej liečbe,“ zdôraznil s tým, že je pripravený aktívne participovať na hľadaní udržateľného riešenia.


UPOZORNENIE: TASR sa pokúsi získať stanovisko rezortov zdravotníctva a životného prostredia.


rt gra

Štítky :