Zdieľanie

Zdravie: Zbierka Belasý motýľ už 23 rokov podporuje ľudí s ochorením svalov Bratislava 9. júna (TASR) - Verejná zbierka Belasý motýľ už 23 rokov upozorňuje na potreby ...

authorTASR dateVloženie/úprava Piatok, 01.10.2023 categoryDenné správy commentsČítané 96x

Bratislava 9. júna (TASR) - Verejná zbierka Belasý motýľ už 23 rokov upozorňuje na potreby detí a dospelých s nervovosvalovými ochoreniami. Počas piatka budú dobrovoľníci v slovenských uliciach zbierať finančné prostriedky na pomoc s doplatkami za pomôcky, ktoré sú pre ľudí s ochorením svalov nenahraditeľné. TASR o tom informovala Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR.
"Štát a zdravotné poisťovne ich preplácajú len čiastočne a niektoré vôbec. Musíme za ne doplácať často vysoké sumy," poukázalo občianske združenie. Ide napríklad o doplatky za elektrické a mechanické vozíky, antidekubitné sedačky a matrace, zdviháky či príslušenstvo k dýchacím prístrojom.
Nervovosvalové ochorenia sú podľa občianskeho združenia zriedkavé a progresívne. "Prejavujú sa svalovou slabosťou, stratou sily a úbytkom svalstva. Tým, že choroba postihuje všetky svaly, ovplyvňuje aj tie, ktoré umožňujú dýchanie, prehĺtanie či činnosť srdca," doplnilo.
Pomôcť ľuďom s nervovosvalovými ochoreniami môže verejnosť online na www.belasymotyl.sk alebo darovaním finančného príspevku priamo v uliciach Slovenska.


ktv nik

Štítky :

lekari reklama