Bratislava 20. apríla (TASR) - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v tomto roku zaevidoval už 668 prípadov lymskej boreliózy a 11 prípadov kliešťovej encefalitídy. Pripomína preto viaceré odporúčania, ako znížiť riziko zaklieštenia. Úrad o tom informoval na sociálnej sieti.
„Lymská borelióza je bakteriálne ochorenie, ktoré, ak sa nelieči včas, môže spôsobiť závažné a dlhodobé komplikácie, a to neurologické, kardiovaskulárne, postihnutia kĺbov, autoimunitné ochorenia a iné,“ vysvetlil ÚVZ. Najvyšší počet prípadov v tomto roku zaznamenal v Trenčianskom kraji, a to 221 prípadov.
Kliešťová encefalitída je akútne infekčné vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu - mozog a miechu.
Najvyšší počet prípadov aj chorobnosť je v Banskobystrickom kraji (6). Prípady hlásili Trenčiansky, Žilinský aj Košický kraj.
ÚVZ preto varuje, že riziko zaklieštenia netreba podceňovať. Odporúča vyhýbať sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov, ako sú okraje lesov, vysoké porasty tráv či krovie. V prírode radí nosiť uzavretú obuv a vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela, hlavne dlhé nohavice a ponožky. „Vhodnejší je svetlý odev, na ktorom parazita skôr zbadáte,“ doplnil úrad. Odporúča tiež používať repelenty a po príchode domov si dôkladne prekontrolovať celé telo.
Úrad pripomína, že vírus kliešťovej encefalitídy sa môže prenášať aj pitím čerstvého, tepelne nespracovaného ovčieho či kozieho mlieka alebo zjedením výrobkov z takéhoto mlieka, ako sú napríklad syry alebo bryndza. „Je preto potrebné konzumovať pasterizované mlieko a výrobky z neho,“ dodal.
rt mia