Zdieľanie

Zdravie: Prešovskí hygienici evidujú tri nové prípady žltačky typu A Prešov 18. septembra (TASR) - Tri nové prípady hepatitídy typu A (VHA) boli v pondelok ...

authorTASR dateVloženie/úprava Pondelok, 19.06.2024 categoryDenné správy commentsČítané 172x

Prešov 18. septembra (TASR) - Tri nové prípady hepatitídy typu A (VHA) boli v pondelok hlásené Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Prešove. Dva z nich sa objavili v obci Červenica a jeden v obci Varhaňovce. Pre TASR to uviedla Alžbeta Vypušťáková z RÚVZ v Prešove.
V obci Červenica ide o dve sedemročné deti. Doteraz tam od 5. septembra evidujú desať chorých na VHA. Podľa hygienikov 83 percent obyvateľov obce žije v podmienkach s nízkym hygienickým štandardom bývania.
Jeden prípad výskytu VHA bez epidemiologickej súvislosti bol hygienikom hlásený u dieťaťa z obce Varhaňovce. Ide o štvorročné dieťa žijúce v prostredí s nízkym hygienickým štandardom.
V obci Lesíček, kde kumulatívne k pondelku hygienici evidujú 47 chorých na VHA, nové prípady nepribudli.
Čo sa týka výskytu žltačky u personálu a stravníkov stravovacej prevádzky v Prešove, nové prípady tam hygienici nezaznamenali. Doteraz ich evidujú celkovo deväť.
Ako pre TASR uviedol riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove Ľubomír Šarník, k utorku je na oddelení infektológie hospitalizovaných 21 pacientov s VHA.


man lem

Štítky :

lekari reklama

lekari reklama