Bratislava 25. februára (TASR) - Národný onkologický ústav (NOÚ) poskytuje svojim pacientom komplexnú paliatívnu starostlivosť už 30 rokov. Prvé a doposiaľ jediné akútne Oddelenie paliatívnej medicíny (OPM) na Slovensku vzniklo vo februári 1995 v NOÚ. TASR o tom informovala hovorkyňa ústavu Patrícia Kubicová.
"Paliatívny tím v NOÚ funguje ako jeden organizmus, kde každý člen prispieva svojimi odbornými znalosťami a ľudskosťou. Ich práca je nesmierne náročná, ale zároveň neoceniteľná," uviedol riaditeľ NOÚ Tomáš Alscher.
Hovorkyňa doplnila, že OPM dnes poskytuje starostlivosť približne 600 hospitalizovaným pacientom ročne. Je tiež výučbovým centrom budúcich paliatológov. Spresnila, že OPM a Mobilný hospic Klenová NOÚ tvorí 11 lekárov, 18 sestier a deväť sanitárov, ako aj psychológ a duchovný.
Kubicová spresnila, že mobilný hospic NOÚ vznikol v roku 2020 ako prvý nemocničný hospic na Slovensku. "Našou prioritou je, aby pacient mohol čo najdlhšie zostať vo svojom prirodzenom prostredí, obklopený rodinou a blízkymi. Paliatívna medicína prináša nielen zlepšenie kvality života, ale v mnohých prípadoch aj jeho predĺženie," vysvetlila primárka OPM Andrea Škripeková.
Výročie paliatívnej starostlivosti si NOÚ uctil 7. februára na spomienkovom benefičnom koncerte pod záštitou verejného ochrancu práv Róberta Dobrovodského. Zúčastnil sa na ňom aj minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD). "Spomenuli sme si tak na tých, ktorí bojovali s ťažkým ochorením, a zároveň vyjadrili podporu tým, ktorí prešli náročným obdobím straty svojich najbližších," podotkol Šaško.
Kubicová dodala, že NOÚ bude aj naďalej pokračovať v rozvoji paliatívnej medicíny. "Aby pacienti s onkologickými ochoreniami mali prístup k dôstojnej a kvalitnej starostlivosti v každej fáze svojho ochorenia," uzavrela.
dah mj