Zdieľanie

Zdravie: MZ zruší platnosť usmernenia k zmene pohlavia u transrodových ľudí Bratislava 21. novembra (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zruší platnosť odborného usmernenia, ktoré malo ...

authorTASR dateVloženie/úprava Utorok, 08.12.2023 categoryDenné správy commentsČítané 150x

Bratislava 21. novembra (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zruší platnosť odborného usmernenia, ktoré malo zjednodušiť proces zmeny pohlavia u transrodových ľudí. Urobí tak na žiadosť koaličného partnera SNS. TASR o tom informovali z komunikačného oddelenia rezortu.
"Ministerstvo zdravotníctva SR na žiadosť koaličného partnera SNS zruší platnosť odborného usmernenia na zjednotenie postupov poskytovania zdravotnej starostlivosti k zmene pohlavia pred vydaním lekárskeho posudku o zmene pohlavia osoby administratívne evidovaného v matrike," uviedol rezort s tým, že k zrušeniu pristúpi v záujme deklarovania stability vládnej koalície. Problematiku chce komplexne a odborne riešiť v rámci prijatia novej medzinárodnej klasifikácie chorôb.
Platnosť spomínaného usmernenia, ktoré malo zjednodušiť proces zmeny pohlavia u transrodových ľudí, ministerstvo pozastavilo v júni 2022. Obnoviť sa mala uverejnením štandardných postupov pri diagnóze transsexualizmu, ktoré exminister zdravotníctva Vladimír Lengvarský odobril tesne pred marcovým odchodom z rezortu.


rt mac

Štítky :

lekari reklama