Zdieľanie

Zdravie: MZ zruší platnosť usmernenia k zmene pohlavia u transrodových ľudí (2) Bratislava 21. novembra (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zruší platnosť odborného usmernenia, ktoré malo ...

authorTASR dateVloženie/úprava Utorok, 21.07.2024 categoryDenné správy commentsČítané 202x

Bratislava 21. novembra (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zruší platnosť odborného usmernenia, ktoré malo zjednodušiť proces zmeny pohlavia u transrodových ľudí. Urobí tak na žiadosť koaličného partnera SNS. TASR o tom informovali z komunikačného oddelenia rezortu.
"Ministerstvo zdravotníctva SR na žiadosť koaličného partnera SNS zruší platnosť odborného usmernenia na zjednotenie postupov poskytovania zdravotnej starostlivosti k zmene pohlavia pred vydaním lekárskeho posudku o zmene pohlavia osoby administratívne evidovaného v matrike," uviedol rezort s tým, že k zrušeniu pristúpi v záujme deklarovania stability vládnej koalície. Problematiku chce komplexne a odborne riešiť v rámci prijatia novej medzinárodnej klasifikácie chorôb.
Platnosť spomínaného usmernenia, ktoré malo zjednodušiť proces zmeny pohlavia u transrodových ľudí, ministerstvo pozastavilo v júni 2022. Obnoviť sa mala uverejnením štandardných postupov pri diagnóze transsexualizmu, ktoré exminister zdravotníctva Vladimír Lengvarský odobril tesne pred marcovým odchodom z rezortu.
Predseda SNS Andrej Danko to označil za ústretový krok rezortu zdravotníctva, hovorí o kompromise. "Politika je o kompromisoch. Tá vyhláška bola nešťastná a nie je v súlade s naším programom alebo politickým bojom," uviedol a poďakoval sa rezortu. Zároveň hovorí aj o potrebe prehodnotiť stratifikáciu nemocníc.


UPOZORNENIE: Správa bola rozšírená o posledný odsek.


rt mac tur

Štítky :

lekari reklama