Bratislava 25. marca (TASR) - Dusičnany nie sú pre človeka priamo nebezpečné, no v tráviacom trakte sa môžu meniť na toxickejšie dusitany. Tie narušujú schopnosť krvi prenášať kyslík, čo ohrozuje najmä dojčatá do troch mesiacov. Upozornil na to Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava na sociálnej sieti v súvislosti s výsledkami bezplatného testovania pitnej vody.
"V tráviacom trakte sa môžu dusičnany vplyvom niektorých druhov baktérií redukovať na toxickejšie dusitany, ktoré po vstrebaní do krvi spôsobia premenu krvného farbiva hemoglobínu na methemoglobín, ktorého schopnosť prenášať kyslík je obmedzená," spresnili odborníci.
Ako dodali, toto riziko hrozí dojčatám do troch mesiacov. Nedostatok kyslíka sa v prvej fáze prejaví modraním kože a pier, pri vážnejších stavoch skutočným dusením, poškodením funkcií mozgu až zlyhaním základných životných funkcií.
Ako ozrejmil úrad, zbaviť sa dusičnanov v pitnej vode je technicky náročné. "Používajú sa metódy na princípe iónovej výmeny, reverznej osmózy alebo elektrodialýzy, ktoré sú pomerne drahé," priblížil. Pri zvýšenom výskyte dusitanov alebo dusičnanov vo vode odporúča RÚVZ zistiť príčinu a zdroj znečistenia, a ak je to možné, zabrániť kontaminácii, v krajnom prípade vyhĺbiť studňu na vhodnejšom mieste. Riešením môže byť čerpať vodu z iných prameňov, z hromadného zásobovania a na pitie a varenie používať balenú pitnú vodu.
Výsledky bezplatného testovania vody z 20. marca ukázali, že 13 vzoriek z 54 prekročilo limit v ukazovateli dusičnany, pričom namerané hodnoty sa pohybovali v rozmedzí 51,02 až 147 miligramov na liter.
dah ima