Zdieľanie

So zeleným zákalom prichádza ročne do žilinskej nemocnice vyše tisíc pacientov Žilina 18. marca (TASR) – V špecializovanej očnej ambulancii Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v ...

authorTASR dateVloženie/úprava Sobota, 29.11.2023 categoryDenné správy commentsČítané 173x

Žilina 18. marca (TASR) – V špecializovanej očnej ambulancii Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline pomôžu ročne viac ako tisícke pacientov s glaukómom, nazývaného aj zelený zákal. Približne štvrtina si vyžaduje špecializovanú liečbu laserom alebo mikrochirurgický zákrok. TASR o tom informovala hovorkyňa žilinskej fakultnej nemocnice Lenka Záteková.
Najväčšia skupina glaukómových pacientov trpí podľa oftalmologičky FNsP Kataríny Mojákovej zeleným zákalom s takzvaným otvoreným uhlom. V oku sa môže vyvíjať niekoľko rokov bez toho, aby sa ukázali akékoľvek zdravotné problémy alebo prejavy. "Pacient ochorenie má, ale relatívne ho nič netrápi. Prvé klinické príznaky sa môžu objaviť až vo fáze, keď je zrakový nerv poškodený už na 40 percent. Dôležité sú preto preventívne očné prehliadky, kedy dokáže oftalmológ zachytiť ochorenie v ranom štádiu," uviedla Mojáková.
Zdôraznila, že zelený zákal sa nedá úplne vyliečiť. "Glaukóm je veľmi dobre diagnostikovateľný, ak sa pacient podrobí potrebným vyšetreniam, ochorenie potom môžeme začať liečiť a zastabilizovať, aby sa stav minimálne ďalej nezhoršoval," doplnila očná lekárka.
Hlavným rizikovým faktorom vzniku zeleného zákalu je vysoký vnútroočný tlak vedúci k zmenám na zrakovom nerve. Ochorenie sa vyskytuje u všetkých vekových skupín. Najohrozenejšími sú ľudia po štyridsiatke, pacienti s rodinnou anamnézou, so zvýšeným vnútroočným tlakom, cukrovkou, cievnymi ťažkosťami či fajčiari. Pri neliečení môže viesť k výpadku zorného poľa a úplnému oslepnutiu. Primár oddelenia oftalmológie Michal Štubňa priblížil, že pacientom pomáha profesionálny tím odborníkov s najmodernejším prístrojovým vybavením. "Na liečbu glaukómu robíme všetky typy laserových výkonov, bazálnu iridotómiu, selektívnu laserovú trabekuloplastiku a ako jediní v regióne poskytujeme aj cyklofotokoaguláciu a dioretinopexiu," informoval s tým, že terapiu laserom absolvuje okolo 200 pacientov, ďalších 20 musí podstúpiť mikrochirurgickú operáciu.


msi ima

Štítky :

lekari reklama

lekari reklama