Zdieľanie

ŠÚKL: Na Slovensku sa každoročne schváli asi 100 klinických skúšaní Bratislava 20. mája (TASR) - Na Slovensku sa každý rok schváli asi 100 klinických skúšaní. ...

authorTASR dateVloženie/úprava Pondelok, 19.06.2024 categoryDenné správy commentsČítané 235x

Bratislava 20. mája (TASR) - Na Slovensku sa každý rok schváli asi 100 klinických skúšaní. Upozornil na Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), ktorý v tejto oblasti zabezpečuje národnú reguláciu. Urobil tak pri príležitosti pondelkového Medzinárodného dňa klinických skúšaní.
"Klinické skúšanie je výskum lieku na človeku - dobrovoľníkovi. Zároveň je to jedna z najdôležitejších etáp vývoja lieku a overuje sa v ňom, ako účinkuje v ľudskom tele a či je pre pacientov bezpečný," priblížil na sociálnej sieti.
ŠÚKL zabezpečuje reguláciu pre klinické skúšania na Slovensku, podieľa sa aj na klinických skúšaniach v rámci Európskej liekovej agentúry. "Vďaka takýmto skúšaniam dokážeme lepšie porozumieť rôznym ochoreniam a nachádzať spôsoby, ako ich bezpečne a účinne liečiť," vysvetlil.
Medzinárodný deň si ľudia pripomínajú na výročie pokusu škótskeho lekára Jamesa Linda. Ten v roku 1747 rozdelil skupinu 12 námorníkov trpiacich na skorbut do šiestich skupín a každej podával inú terapiu. "Najúspešnejšie výsledky dosiahol v skupine námorníkov, ktorej podával citróny a pomaranče, keďže skorbut je zapríčinený nedostatkom vitamínu C," priblížil ŠÚKL.


akb tur

Štítky :

lekari reklama

lekari reklama