Bratislava 19. februára (TASR) - Improvizované znehybňovanie zlomených končatín, ktoré si ľudia pamätajú ešte z branných cvičení, záchranári neodporúčajú. Pri podozrení na zlomeninu je nutné vyhľadať odbornú pomoc. Vyplýva to z odporúčaní, ktoré TASR poslala Záchranná zdravotná služba (ZZS) ZaMED. Vyzýva na obozretnosť a bezpečnosť počas jarných prázdnin.
Záchranári upozornili, že zimné športy či zľadovatené chodníky sa rok čo rok podpisujú pod úrazy. Medzi časté patria zlomeniny končatín, výrony a natiahnutia najmä v oblasti kolien a členkov či poranenia hlavy. "Výnimkou nie sú ani zranenia chrbta, ktoré vznikajú najmä pri páde, ale aj nesprávnom pohybe," spresnili.
Hlavný záchranár ZaMED Rastislav Krcho ozrejmil, že pri podozrení na zlomeninu je dôležité končatinu znehybniť. "Určite sa ju nepokúšajte napraviť sami," doplnil. Improvizované znehybňovanie zlomených končatín je podľa jeho slov určené iba pre extrémne situácie, keď profesionálna pomoc nie je dostupná.
Pri výronoch a natiahnutiach môže podľa záchranárov pomôcť odpočinok, ľad, kompresia a vyvýšená poloha zranenej časti. "Postihnuté miesto môžete chladiť. Nie však priamo na kožu, ale niečím studeným, čo zabalíte napríklad do oblečenia alebo uteráku," spresňuje Krcho s tým, že po schladení postihnutého miesta je dobré ho mierne stiahnuť, napríklad elastickým obväzom.
Záchranári varujú aj pred zamrznutými vodnými plochami, ktoré môžu byť zradné. "Pri preborení sa pod ľad hrozí nielen podchladenie, ale aj utopenie," vysvetlili. Svedkom nehody radia neriskovať a na oslabený ľad nevstupovať. "Vždy najskôr privoláme záchranné zložky, a až následne sa môžeme pokúsiť o bezpečnú pomoc napríklad tým, že preborenému z brehu podáme vetvu, alebo hodíme dostatočne dlhé lano," priblížil riaditeľ ZZS ZaMED Matej Polák.
Polák pripomína, že nástrahy môžu byť počas prázdnin aj na sociálnych sieťach, kde sa v poslednom období objavila nebezpečná paracetamolová výzva. Ako vysvetlil, mladých ľudí nabáda, aby užili vysoké dávky paracetamolu. Následne majú nakrútiť video o tom, čo sa s nimi deje. "K predávkovaniu sa môže dôjsť aj nevedome, napríklad pri nesprávnej kombinácii liekov. O to horšie je, keď je úmyselné, či už ako pokus o sebapoškodenie, alebo v rámci plnenia nezmyselných internetových výziev," konštatoval Polák.
Upozornil, že príznaky predávkovania sa nemusia prejaviť ihneď. Ako dodal, toxické sú až látky, ktoré vznikajú po rozložení paracetamolu v ľudskom tele. "Kým sa prejavia príznaky, môže prejsť aj viac než pol dňa. Pri príliš vysokých dávkach pritom môže hroziť nezvratné poškodenie vnútorných orgánov až smrť," uzavrel Polák.
dah mj