Zdieľanie

MZ zabezpečilo ďalších takmer 5000 vakcín pre deti proti hepatitíde typu A Bratislava 21. novembra (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zabezpečilo ďalších takmer 5000 vakcín pre ...

authorTASR dateVloženie/úprava Utorok, 08.12.2023 categoryDenné správy commentsČítané 200x

Bratislava 21. novembra (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zabezpečilo ďalších takmer 5000 vakcín pre deti proti hepatitíde typu A. Urobilo tak v reakcii na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu v Prešovskom a Košickom kraji, na ktorú miestne nemocnice upozornili v októbri. TASR o tom informoval komunikačný odbor rezortu.
Ministerstvo zabezpečilo 4752 kusov vakcín Havrix junior, určených pre deti od jedného do 15 rokov. "Reagovali sme na vzniknutú situáciu a snažili sa zabezpečiť dostatok potrebných očkovacích látok v čo najkratšom možnom čase," uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD). Ďalšie dodávky kombinovanej vakcíny proti hepatitíde A a hepatitíde B (Twinrix adult) sú plánované na december.
Ochorenie na vírusovú hepatitídu A zaznamenali v rámci Prešovského kraja v okresoch Vranov nad Topľou, Prešov a Poprad. K pondelku (20. 11.) evidovali od začiatku epidémie 263 prípadov ochorenia. V okrese Michalovce v Košickom kraji evidujú k pondelku 189 ochorení, z toho priamo v Michalovciach 176. Regionálne úrady verejného zdravotníctva v Košiciach a Michalovciach aktuálne hodnotia situáciu ako stabilizovanú.
Žltačka typu A je prenosné ochorenie, ktorého pôvodcom je vírus hepatitídy A. U človeka spôsobuje vírusový zápal pečene. Prenáša sa najmä špinavými rukami, vírusom kontaminovanými potravinami či vodou. Účinným prostriedkom pred vznikom ochorenia je očkovanie. Efektívnou prevenciou sú tiež dôkladná hygiena rúk, vysoký hygienický štandard bývania, hromadné zásobovanie obyvateľstva zdravotne bezpečnou pitnou vodou z kontrolovaných vodovodov či zabezpečenie kanalizácie.


rt mac

Štítky :

lekari reklama