LPR: Na Slovensku je kolorektálny karcinóm najčastejším nádorovým ochorením Bratislava 4. marca (TASR) - Na Slovensku je kolorektálny karcinóm najčastejším nádorovým ochorením. Upozornila na ...

authorTASR dateVloženie/úprava Utorok, 03.05.2025 categoryDenné správy commentsČítané 93x

Bratislava 4. marca (TASR) - Na Slovensku je kolorektálny karcinóm najčastejším nádorovým ochorením. Upozornila na to pacientska organizácia Liga proti rakovine (LPR) v súvislosti s marcom - mesiacom povedomia o rakovine hrubého čreva a konečníka. Pripomenula, že dôležitý je včasný záchyt ochorenia. Apeluje na verejnosť, aby sa zaujímala o svoje zdravie a využívala dostupné možnosti skríningu.
"Vysoký podiel neskoro diagnostikovaných prípadov je často spôsobený tým, že ľudia nevenujú dostatočnú pozornosť preventívnym vyšetreniam," poznamenala riaditeľka LPR Eva Kováčová. Pripomenula, že jednou z foriem diagnostiky je test na skryté krvácanie do stolice (TOKS), ktorý je súčasťou preventívnej prehliadky u všeobecného lekára každé dva roky. Ako uviedla LPR, test sa vykonáva podľa priloženého návodu v pohodlí domova, je absolútne bezbolestný. 
Organizácia priblížila, že ďalšou možnosťou je primárna skríningová kolonoskopia, ktorá dokáže identifikovať a odstrániť prednádorové polypy ešte pred ich premenou na zhubný nádor. Cieľovou skupinou oboch skríningových metód sú osoby vo veku 50 až 75 rokov.
LPR ozrejmila, že v roku 2023 využilo skríningový test viac ako 430.000 ľudí, pričom 8,59 percenta malo pozitívny výsledok. Skríningová kolonoskopia bola vykonaná u takmer 14.000 osôb. "Každý zachytený prípad v skorom štádiu zvyšuje šance na úspešnú liečbu a návrat k plnohodnotnému životu," zdôraznila Kováčová. 
Liga podotkla, že každoročne je v Európe diagnostikovaných viac ako pol milióna prípadov rakoviny hrubého čreva. Ozrejmili, že takmer polovica prípadov je odhalená až v pokročilých štádiách, keď je liečba náročnejšia a šance na vyliečenie nižšie.


dah gra

Štítky :