Ľ. Okruhlica: Experimentovanie so syntetickými drogami je nebezpečné Bratislava 6. marca (TASR) - Experimentovanie so syntetickými drogami je nebezpečné. Upozorňuje na to riaditeľ ...

authorTASR dateVloženie/úprava Štvrtok, 07.05.2025 categoryDenné správy commentsČítané 90x

Bratislava 6. marca (TASR) - Experimentovanie so syntetickými drogami je nebezpečné. Upozorňuje na to riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) Ľubomír Okruhlica. Situácia na Slovensku síce nie je zatiaľ taká alarmujúca ako v niektorých iných krajinách, riziko jej zhoršenia však existuje. Uviedol to na štvrtkovej tlačovej konferencii.
"Hrozba tu je, nie sme izolovaní. Treba apelovať na tých, ktorí by chceli skúšať tieto látky, či už v situáciách zábavných, rekreačných alebo z iných dôvodov, že je to rizikové," skonštatoval Okruhlica s tým, že užívateľ nikdy nevie, aké rôzne látky daná droga v skutočnosti obsahuje.
Do pozornosti dáva vznik globálnej aliancie proti hrozbe syntetických drog, keďže práve tie sú celosvetovo najväčším problémom. Alianciu iniciovali USA, pridalo sa k nej 160 krajín vrátane Slovenska. Zároveň aj z pravidelnej správy Agentúry Európskej únie pre drogy (EUDA) vyplýva, že každý rok príde na trh niekoľko desiatok nových tipov syntetických látok. Výrobcovia sa totiž snažia vyhnúť sa zoznamu kontrolovaných látok, keďže niektoré z pôvodných derivátov už naň zaradené boli. Látky majú pritom často neprebádané zdravotné riziká a užívateľ kupujúci syntetickú drogu nevie, aké rôzne prímesi sa v nej nachádzajú.
Medzi riziká patria intoxikácie (smrteľné predávkovania), psychické poruchy (psychózy, paranoja, depresie) či závislosti. Medzi najrizikovejšie situácie a spôsoby užívania patria napríklad zábavné, tanečné drogy, chemsex (sexuálne prežívanie), zvýšenie výdrže a výkonu (štúdium, práca), vedomé experimentovanie medzi mládežou či nevedomé užite (kriminálne konanie). Vysoká prevalencia je napríklad v severnej Európe, Pobaltí, ale aj Holandsku, Nemecku či Španielsku. Horšia situácia je podľa odborníkov aj v niektorých okolitých krajinách.
Na Slovensku je síce podľa nich situácia "relatívne pokojná", ale je otázkou času, kedy sa zhorší. Slovensko má v tejto oblasti "problém" zatiaľ len sčasti s niektorými skupinami látok, ale ešte sú látky medzi syntetickými drogami, ktoré u nás zatiaľ nie sú alebo sa vyskytujú len ojedinele. "Ak by došlo k masívnemu rozšíreniu, čo sa v globálnom svete môže ľahko stať, situácia by sa výrazne zhoršila," poznamenal Okruhlica.
Hlavné skupiny syntetických látok, respektíve drog sú syntetické opioiody, syntetické stimulanciá a syntetické kanabinoidy. Najrizikovejšie sú syntetické opioidy, teda fentanyl a nitazény. V USA stoja za tisíckami úmrtí denne. Pritom niektoré boli pôvodne syntetizované na farmaceutický účel ako analgetiká, záleží však, do akej miery sú v krajinách regulované. Fentanyl je pritom podľa odborníkov silnejší ako heroín a i malé množstvo môže viesť k predávkovaniu. Apelujú preto aj na osvetu.


UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam a videozáznam.


hl tur

Štítky :